| Model Name | OPPO K13 5G |
| Brand | OPPO |
| Launch Date | 21/04/2025 |
| Status | Available |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Price | 17999 |
| Model 1 | 8GB + 128GB (Rs. 17,999) |
| Model 2 | 8GB + 256GB (Rs. 19,999) |
| Dimensions | 163.2 x 76.1 x 8.5 mm |
| Weight | 208 g |
| Thickness | 8.5 mm |
| Bezel Less | No |
| Color finish |
Icy Purple Prism Black White |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 |
| Cores | 8 cores (Octa-core CPU) |
| Max clock (CPU) | 2.3 GHz |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Adreno 810 |
| Max clock (GPU) | 895 MHz |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 394 PPI |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen-Body-Ratio | 86.5% |
| Notch | punch-hole notch |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| IP rating | IP65 |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Total No. of Lenses | Dual camera setup |
| Main lens | 50 MP, f/1.9 |
| Telephoto lens | 2 MP f/2.4 |
| Selfie camera | 16 MP f/2.5, |
| Flash Light | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| AI Camera | Yes |
| Rear Recording |
4K@30fps 1080p@30/60/120fps |
| Front Recording | 1080p@30fps |
| Camera features | Photo, Night, Video, Portrait, Supermoon, Slo-mo, Time-lapse, panorama, Ultra HD Document |
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | Yes |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.2 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Si/C Li-Ion |
| Wired Charging | 80W wired |
| Wireless Charging Wireless Charging (Inductive Charging) uses an electromagnetic field to transfer energy between two objects. This is usually done with a charging station. Energy is sent through an inductive coupling to an electrical device, which can then use that energy to charge batteries or run the device. | No |
| Reverse Charging | No |
| OS Version | Android 15 |
| UI Version | ColorOS 15 |
| OS Updates | 2 Year |
| Security patches | 3 Year |
Oppo K13 5G: The price starts at Rs 17,999. It has three color options: Icy Purple, Prism Black, and White. This variant has two models: 8GB+128GB and 8GB+256GB.
The Qualcomm Snapdragon 6 Generation 4 chipset has been used for the speed of Oppo K13 5G smartphone; its size is 4nm and its maximum clock speed is 2.3 GHz. It has an Adreno 810 GPU. LPDDR4X is given in RAM type and UFS 3.1 version in storage type. An option of up to 8GB of virtual RAM is also given to give additional speed to the phone.
The display size of Oppo K13 5G is 6.67 inches; it uses an AMOLED display, its peak brightness is 1200 nits, its pixel density is 395 ppi, and a refresh rate of 120 Hz is also given. Its resolution is 2400 x 1080 pixels. IP65 has been given for protection against water and dust.
The rear camera of Oppo K13 has a dual camera setup; the primary camera is 50MP f/1.9 (wide) and the secondary camera is 2MP f/2.4 (depth), and the front has a 16MP f/2.5 (wide) selfie camera and an LED flashlight.
The Oppo K13 5G smartphone has a big battery. It has a 7000 mAh battery. There is 80W SUPERVOOC wired charging support for charging. Reverse wired charging support is also available, along with Bluetooth 5.2 and Wi-Fi connectivity.