OnePlus Nord CE5 5G smartphone has been launched in the market. OnePlus Nord CE 5 was launched in India on 8 July 2025. The base model of OnePlus Nord CE5 with 8GB RAM and 128GB storage starts at Rs 24,999. Apart from this, the variant with 256GB storage is priced at Rs 26,999, and it is available in two RAM variants: 8GB and 12GB. You can buy this phone according to your budget, as it is available in different colors, RAM, and storage options.
You can choose any variant according to your budget. Talking about its color variants, it will have Black Infinity, Marble Mist, and Nexus Blue colors, which give it a very classic look. So let’s understand it in detail.
OnePlus Nord CE5 5G
Rating
• Design & build
• UI Experience
• Display
• Camera
• Audio
• Perfomance
• Verdict
⭐ 3.5/5
⭐ 3.5/5
⭐ 3.0/5
⭐ 3.5/5
⭐ 3.5/5
⭐ 3.5/5
⭐ 4.0/5
Pros
⁃ Mediatek Dimensity 8350
⁃ UFS 3.1 - LPPDR5X
⁃ 7100 mAh Battery(india)
⁃ 80W wired
Cons
⁃ Peak Brightness 1430 nits
⁃ Weight 199 g
⁃ screen-to-body ratio 89.7%
⁃ Rear-only dual-camera setup
⁃ Selfie Camera 16MP
⁃ IP65
OnePlus Nord CE5 5G: Design weight and build
| Specifications | |
|---|---|
| Model name | OnePlus Nord CE5 |
| Colours | Marble Mist, Black Infinity Nexus Blue |
| Height | 163.58 mm |
| Weight | 199g |
| Thickness | 8.27 mm (Marble Mist) 8.17 mm (Black Infinity, Nexus Blue) |
| IP Rating | IP65 dust and water resistance |
OnePlus Nord CE5 5G: Performance
You get a better chipset in the OnePlus, which is a 4nm MediaTek Dimensity 8350 Apex. It offers a significant boost in performance compared to the Snapdragon 4 Gen 7 of the Nord CE 3. The OnePlus Nord CE5 gives you 9 percent and 25 percent better single-core performance and multi-core CPU performance. Which promises to give you a lag-proof and hang-free experience.
The OnePlus Nord CE5 has Arm G615 MC6 graphics as well as a Kryo Velocity graphene vapor chamber with a 7041 mm cooling area, which is larger than many major competitors. This will help keep the temperature even lower. It is powered by an octa-core (1×3.35 GHz Cortex-A715, 3×3.20 GHz Cortex-A715, and 4×2.20 GHz Cortex-A510). It has a maximum chip speed of 2.2 GHz. OnePlus Nord CE 5 comes with LPDDR5X RAM. It also has WiFi 802.
| Hardware | Specifications |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 8350 Apex (4 nm) |
| GPU | Arm® G615 MC6 |
| RAM | 8GB/12GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 128GB/256GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Software Version | Android 15 (ColorOS 15) |
| AnTuTu | 1,421,301 Score |
OnePlus Nord CE5 5G: Display
The OnePlus Nord CE5 features ultra-vivid colors, sharp detail, and smooth performance on its borderless 17.21 cm (6.77″) AMOLED display with a 120Hz refresh rate, making this phone buttery smooth. It has a screen resolution of 1080 x 2392 pixels. It has a peak brightness of 1430 nits, so you can see the screen even in bright sunlight (with 1300 nits in high brightness mode).
The display supports sRGB, Display P3, 10-bit color depth, and HDR10+, and is HD and HDR certified on Netflix and Amazon Prime. It has a pixel density of 387 ppi. It also has a rating of IP65, which protects the phone from water and dust. Its touch sampling rate is 180Hz for gaming and specific tasks and can be enjoyed up to 300Hz. It also has Aqua Touch, which lets you swipe and type confidently in all conditions, even with wet and oily fingers. OnePlus Nord CE 5G has a plastic frame with a metallic finish.
| Display | Specifications |
|---|---|
| Size | 6.77" inches |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Peak Brightness | 1430 nits |
| Screen Body Ratio | ~89.7% |
| Touch Rate | up to 300Hz |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
OnePlus Nord CE5 5G: Camera
The camera features of OnePlus Nord CE5 are as follows. It has a dual camera setup; there is nothing special about it. But the main camera is a 50MP Sony LYT 600 with an aperture of f/1.8. It is quite good in daylight and gives slightly brighter skin tones, which some people may like. The second camera is an 8MP ultra-wide camera with an aperture of f/2.2, which is fine. Now talking about the front selfie camera, it has a 16MP selfie sensor camera with an aperture of f/2.4.
It captures real skin tones and great clarity. Talking about videography, its performance is good. It supports 4K 60@fps in the rear, which is cinema-level quality, and supports 1080p 60@fps in the front camera. There is OIS for the rear camera, and it works well, which can help you a lot in content creation.
| Camera | Specifications |
|---|---|
| Primary Camera | 50MP |
| Ultra Wide Camera | 8MP |
| Front Camera | 16MP |
| Flash | Yes |
| Video Recording |
4K@30/60fps 1080p@30/60/90/120/480fps |
| Features | Ultra HDR, Panorama, HDR10+, gyro-EIS |
OnePlus Nord CE5 5G: Sound
In terms of speakers, the OnePlus Nord CE5 has a single bottom-firing speaker, which is slightly less than the stereo speakers on its previous model. It boosts external audio by up to 300%, which is perfect for gaming or watching videos. But there is no headphone jack, so you will have to use Bluetooth 5.4. Dolby Atmos should be given according to the price, but this feature is not included in it.
Battery and charging
Let’s take a look at the battery specifications of the OnePlus Nord CE5. Its battery is the biggest one OnePlus has ever launched, a 7100 mAh battery that is graphene-reinforced. OnePlus is probably using a silicon-carbon battery in it, which can hold more charge. It supports 80W SuperVOOC fast charging. It is claimed to be fully charged in 40 minutes. It has a Type-C port.
| Battery | Specifications |
|---|---|
| Battery Capacity | 7100 mAh (India) 5200 mAh (Global) |
| Battery Type | Si/C Li-ion |
| Charging | 80W Wired |
| Fast Charging | Yes |
| Charging time | Full Charge (55 minutes) |
Updates
The OnePlus Nord CE5 runs on Android 15 and ColorOS 15. It has been receiving major Android updates for 4 years and security updates for 6 years. It also has a certified throughput for 6 years.
Antutu and Geekbench score
Antutu Benchmark Score of Samsung Galaxy A36 = 1,421,301
Geekbench of Samsung Galaxy A36 = Single Core Score Figure 1,311, Multi Core Score Figure 4,123
Verdict
At a starting price of under Rs 25,000, this phone strikes a balance in terms of style. It has an attractive design, good performance, decent cameras, and the best battery life of any OnePlus phone. So go ahead and buy it; it’s absolutely within your budget.
Read More: The latest launched smartphones, like Oppo F29 Pro, IQOO Neo 10r, and Realme P3 Ultra, are under Rs 28,000.









