| Model Name | Samsung Galaxy M36 |
| Brand | Samsung |
| Launch Date | 12/07/2025 |
| Status | Available |
| Device Type | Smartphone |
| Screen Type | Flat Screen |
| Launch Price | RS 21,499 |
| Model 1 | 128GB + 8GB RAM |
| Model 2 | 256GB + 8GB RAM |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.7 mm |
| Weight | 197 g |
| Thickness | 7.7mm |
| Bezel Less | No |
| Rear body | Glass |
| Frame body | Plastic |
| Color finish |
Orange Haze Serene Green Velvet Black |
| Processor | Exynos 1380 |
| Size (CPU) | 5 nm |
| Cores | 8-core (Octa-core CPU) |
| Max clock (CPU) | 2.4 GHz |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Mali-G68 MP5 |
| Max clock (GPU) | 950 MHz |
| Neural processor (NPU) | Yes |
| RAM RAM (Random Access Memory) is a type of computer memory that can be accessed randomly, any byte of memory can be accessed without touching the preceding bytes that allows information to be stored and accessed quickly from random locations. RAM is the most common type of memory found in computer systems, smartphones, tablets and other electronic devices. | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Virtual RAM | Up to 8 GB |
| Capacity Battery Capacity is a measure (typically in Amp-hr) of the charge stored by the battery, and is determined by the mass of active material contained in the battery. The battery capacity represents the maximum amount of energy that can be extracted from the battery under certain conditions. | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot Memory | Yes |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | Super AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 385 ppi |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Screen-Body-Ratio | 86.0% |
| Notch | Center punch-hole |
| Touch Sampling Rate | 240 Hz |
| IP rating | IP67 |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Color Depth | 16 million colors |
| Color Gamut | DCI‑P3 |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| Dolby Vision | No |
| HDR supports | HDR10+ |
| Total No. of Lenses | Tertiary camera setup |
| Main lens | 50MP, f/1.8 (wide) |
| Telephoto lens | 8MP, f/2.2 (ultrawide) |
| Ultra-wide lens | 2MP (macro) |
| Selfie camera | 13MP, f/2.2 (wide) |
| Flash Light | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| AI Camera | Yes |
| Rear Recording |
4K: 30fps 1080: 30/60fps 720P: 480fps |
| Front Recording |
4K: 30fps 1080P: 30fps |
| Optical zoom | No |
| Digital zoom | 10x |
| OIS supports | Yes |
| EIS supports | Yes |
| Speaker | Dual speaker |
| Dolby atoms | Yes |
| FM radio | Yes |
| Earphone Jack | 3.5 mm jack |
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | Yes |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.3 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 6 |
| USB | USB Type-C |
| Sim Type | 2 Nano-SIM slots |
| Sensors Sensors are electronic components that detects and responds to some type of input from the physical environment. The specific input could be light, heat, motion, moisture, pressure and location, The output is generally a signal that is converted to use in computing systems, a location sensor, such as a GPS receiver is able to detect current location of your electronic device. | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| Infrared port | No |
| Fingerprint | Yes |
| Face Recognition | Yes |
| Screen lock | PIN, Pattern, Password |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Lithium‑Polymer |
| Wired Charging | 25W |
| Wireless Charging Wireless Charging (Inductive Charging) uses an electromagnetic field to transfer energy between two objects. This is usually done with a charging station. Energy is sent through an inductive coupling to an electrical device, which can then use that energy to charge batteries or run the device. | No |
| Reverse Charging | No |
| OS Version | Android 15 |
| UI Version | One UI 7 |
| OS Updates | 6 Years |
| Security patches | 7 Years |
| CPU CPU (Central Processing Unit) mostly known as processors, CPU processes instructions in order to carry out certain functions that make your device operate properly. Processors are often described as the brain of computers, smartphones and tablets, Smartphones and tablets rely on processors to carry out their every task, Processors are an incredibly important factor in selecting any type of computing device, including your smartphone. | 165,000 |
| GPU | 150,000 |
| Memory | 110,000 |
| UX | 153,000 |
| Overall score | 578,500 |
| Single-core score | 1,007 |
| Multi-core score | 2,900 |
The Samsung Galaxy M36 specs launch in India: its specifications have been revealed, and its price is Rs 21,499. It comes in three colors: Orange Haze, Velvet Black, and Serene Green. Models: 128GB + 8GB RAM and 256GB + 8GB RAM.
The Exynos 1380 chipset has been used in the Samsung Galaxy M36 smartphone, featuring a 5 nm size and a maximum clock speed of 2.4 GHz. The graphics Mali-G68 MP5 is available. LPDDR4X is given as the RAM type, and UFS 2.2 is shown as the storage type. To boost phone performance, the option for 8 GB virtual RAM is also available.
The display size of the Samsung Galaxy M36 is 6.7 inches. It features a Super AMOLED display with a peak brightness of 1000 nits, a 385 ppi pixel density, and a 120 Hz refresh rate. Its resolution is 1080 x 2340 pixels.
The Samsung Galaxy M36 rear camera features a tertiary camera setup: the primary camera is 50 MP, f/1.8 (wide); the secondary camera is 8 MP, f/2.2 (ultrawide). The tertiary camera is 2 MP (macro). On the front, we have a 13 MP, f/2.2 (wide) selfie camera. And a single LED flashlight.
The Samsung Galaxy M36 device has a big battery. It has a 5000 mAh lithium‑polymer battery. There is a 25W wired and no wireless support. Bluetooth 5.3 and Wi-Fi 6 are provided.