| Model Name | Redmi Note 14S |
| Brand | Redmi |
| Launch Date | 14/03/2025 |
| Status | Available |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Price | 18,999 |
| Model 1 | 8+128GB |
| Model 2 | 8+256GB (Rs. 22,999) |
| Model 3 | 12+512GB (Rs. 24,999) |
| Dimensions | 161.1 x 75 x 8 mm |
| Weight | 179 g |
| Thickness | 8 mm |
| Bezel Less | Yes |
| Color finish |
Midnight Black Aurora Purple Ocean Blue |
| Processor | Mediatek Helio G99 Ultra |
| Cores | 8 Cores (Octa-core CPU) |
| Max clock (CPU) | 2.2 GHz |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Mali-G57 MC2 |
| Max clock (GPU) | 850 MHz |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 395 ppi density |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen-Body-Ratio | 88.9% |
| Notch | punch-hole notch |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| IP rating | IP64 rating |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Total No. of Lenses | Triple camera setup |
| Main lens | 200 MP, f/1.7 |
| Telephoto lens | 8 MP, f/2.2 |
| Ultra-wide lens | 2 MP, f/2 |
| Selfie camera | 16 MP, f/2.4 |
| Flash Light | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| AI Camera | Yes |
| Rear Recording |
1080p@30/60fps 720p at 30fps |
| Front Recording |
1080p@30/60fps 720p at 30fps |
| Camera features | Photo, Night, Video, Portrait, Supermoon, Slo-mo, Time-lapse, panorama |
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | Yes |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.2 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 802.11 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Li-Po (Lithium Polymer) battery |
| Wired Charging | 67W wired |
| Wireless Charging Wireless Charging (Inductive Charging) uses an electromagnetic field to transfer energy between two objects. This is usually done with a charging station. Energy is sent through an inductive coupling to an electrical device, which can then use that energy to charge batteries or run the device. | No |
| Reverse Charging | No |
| OS Version | Android 15 |
| UI Version | HyperOS 1 |
| OS Updates | 4 Year |
| Security patches | 6 Year |
Redmi Note 14S 4G: Price starts at around ₹21,990. It is available in three colors: Midnight Black, Aurora Purple, and Ocean Blue. There are three models of this variant: 8GB+128GB, 8GB+256GB, and the last one is 12GB+512GB.
The Mediatek Helio G99 Ultra chipset has been used for the speed of the Redmi Note 14S 4G smartphone, and its maximum clock speed is 2.5 GHz. It has a Mali-G57 MC2 GPU. The RAM type is LPDDR4X, and the storage type is UFS 2.2 version. An option of up to 8GB of virtual RAM is also given to give the phone extra speed.
The display size of Redmi Note 14S 4G is 6.67 inches; It uses an AMOLED display, with a maximum brightness of 1300 nits, pixel density of 395 ppi, and a refresh rate of 120 Hz. Its resolution is 2400 x 1080 pixels. IP64 has been provided to protect against water and dust. Corning® Gorilla® Glass 5 has been used to make the phone’s display stronger.
The rear camera of the Redmi Note 14S 4G has a triple camera setup; the primary camera is 200MP f/1.7 (wide), the secondary camera is 8MP f/2.2 (depth), and the third camera is 2MP f/2.4 (macro). The front has a 16MP f/2.4 (wide) selfie camera and an LED flashlight.
The Redmi Note 14S 4G smartphone has a big battery. It has a 5000mAh battery. There is 67W wired charging support for charging. Bluetooth 5.2 and Wi-Fi are available.