| Model Name | Redmi A5 |
| Brand | Redmi |
| Launch Date | 15/04/2025 |
| Status | Available |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Price | Rs. 6,099 |
| Model 1 | 3GB+64GB |
| Model 2 | 4GB+128GB |
| Dimensions | 171.7 x 77.8 x 8.3 mm |
| Weight | 193 g |
| Thickness | 8.3 mm |
| Bezel Less | No |
| Color finish |
Ocean Blue Lake Green Sandy Gold Midnight Black |
| Processor | UNISOC T7250 |
| Cores | 8 cores (Octa-core CPU) |
| Max clock (CPU) | 1.8GHz |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | ARM Mali-G57 MP1 |
| Max clock (GPU) | 850MHz |
| Screen Size | 6.88 inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 260 ppi |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| Screen-Body-Ratio | 90% |
| Notch | Waterdrop notch |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| IP rating | IP52 |
| Screen Protection | Panda Glass |
| Total No. of Lenses | Single camera setup |
| Main lens | 32 MP f/2.0 (wide) |
| Selfie camera | 8 MP f/2.0 (wide) |
| Flash Light | LED Flash |
| Auto Focus | No |
| AI Camera | No |
| Rear Recording | 1080p@30fps |
| Front Recording | 1080p@30fps |
| Camera features | Photo, Video, HDR mode, Ultra HD mode, Night mode, Film filters, Portrait, AI-enhanced portrait mode, Time-lapse, Panorama, AI scene detection. |
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | No |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | No |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.2 version |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 5 |
| USB | Type-C 2.0 |
| Sensors Sensors are electronic components that detects and responds to some type of input from the physical environment. The specific input could be light, heat, motion, moisture, pressure and location, The output is generally a signal that is converted to use in computing systems, a location sensor, such as a GPS receiver is able to detect current location of your electronic device. | Virtual proximity sensor, Virtual ambient light sensor, Accelerometer, Electronic compass |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Lithium-polymer battery |
| Wired Charging | 15W wired |
| OS Version | Android 15 |
| UI Version | HyperOS |
| OS Updates | 2 major Android updates |
| Security patches | 4 Years |
| CPU CPU (Central Processing Unit) mostly known as processors, CPU processes instructions in order to carry out certain functions that make your device operate properly. Processors are often described as the brain of computers, smartphones and tablets, Smartphones and tablets rely on processors to carry out their every task, Processors are an incredibly important factor in selecting any type of computing device, including your smartphone. | 82,835 |
| GPU | 31,325 |
| Memory | 75,950 |
| UX | 71,505 |
| Overall score | 2,61,615 |
| Single-core score | 440 |
| Multi-core score | 1,476 |
The Redmi A5 4G smartphone starts at ₹6,099. The device is available in four colors: Ocean Blue, Lake Green, Sandy Gold, and Midnight Black. It has four variants: 3GB+64GB and 4GB+128GB..
The Redmi A5 is powered by the Unisoc T7250 chipset, a 12nm processor with a maximum clock speed of 1.8 GHz. It features a Mali-G57 MP1 GPU. The RAM type is LPDDR4X, and the storage type is eMMC 5.1. There’s also an option for up to 4GB of virtual RAM for additional speed.
The A5 features a 6.88-inch display, utilizing an IPS LCD panel with a maximum brightness of 450 nits, a pixel density of 260 ppi, and a refresh rate of 120 Hz. Its resolution is 720 x 1640 pixels. It is IP62 rated for water and dust resistance. Mohs Level 5 is used to strengthen the phone’s display.
The Redmi A5 features a single rear camera setup, with the primary camera being a 32MP f/2.0 lens (wide), and the front camera is an 8MP f/2.0 lens (wide) with an LED flash.
The A5 smartphone packs a large 5200 mAh battery. It supports 15W wired charging. It also has Bluetooth 5.2, radio, hotspot, and Wi-Fi.