| Model Name | OPPO A5 Pro 5G |
| Brand | OPPO |
| Launch Date | 24/04/2025 |
| Status | Available |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Price | Rs 17,999 |
| Model 1 | 8GB + 128GB (Rs.17,999) |
| Model 2 | 8GB + 256GB (Rs.19,999) |
| Dimensions | 164.8 x 75.5 x 7.8 mm |
| Weight | 194 g |
| Thickness | 7.8 mm |
| Bezel Less | Yes |
| Color finish |
Feather Blue Mocha Brown |
| Processor | MediaTek Dimensity 6300 |
| Cores | 8 cores (Octa-core CPU) |
| Max clock (CPU) | 2.4 GHz |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Mali-G57 MC2 |
| Max clock (GPU) |
900 MHz |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1604 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 264 ppi |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen-Body-Ratio |
86.2% |
| Notch |
punch-hole |
| Touch Sampling Rate |
120Hz |
| IP rating | IP68/IP69 |
| Screen Protection |
Corning Gorilla Glass 7i |
| Total No. of Lenses | Dual camera setup |
| Main lens | 50 MP, f/1.8, |
| Telephoto lens | 2 MP, f/2.4 |
| Selfie camera | 8 MP, f/2.0 |
| Flash Light | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| AI Camera | Yes |
| Rear Recording | 1080p@30fps |
| Front Recording | 1080p@30fps |
| Camera features | LED flash, HDR, panorama |
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | No |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.3 version |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 5 |
| USB | Type-C |
| Battery Capacity |
5,800mAh |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | ithium-ion |
| Wired Charging |
45W |
| Wireless Charging Wireless Charging (Inductive Charging) uses an electromagnetic field to transfer energy between two objects. This is usually done with a charging station. Energy is sent through an inductive coupling to an electrical device, which can then use that energy to charge batteries or run the device. | 45W |
| OS Version | Android 15 |
| UI Version |
OS 15 |
| OS Updates | 2 tear |
| Security patches | 3 tear |
Oppo A5 pro: Price starts at Rs 17,999. It has 3 color options: Flower Pink, Mocha Brown, and Feather Blue. This variant has models with 8GB+128GB and 8GB+256GB RAM.
Mediatek Dimensity 6300 chipset has been used for the speed of Oppo A5 Pro smartphone; its size is 6nm, and its maximum clock speed is 2.4 GHz. The Mali-G57 MC2 GPU is available. LPDDR4X is given in RAM type, and UFS 3.1 version is given in storage type. To give extra speed to the phone, the option of virtual RAM up to 8 GB is also given.
The display size of Oppo A5 Pro is 6.67 inches; it uses an IPS LCD, its peak brightness is 1000 nits, its pixel density is 264 ppi, and a refresh rate of 120 Hz is also given. Its resolution is 720 x 1604 pixels, and it supports FHD+. IP69 has been given to protect from water and dust. Corning Gorilla Glass 7i or Schott Xensation Alpha has been used to strengthen the display of the phone.
The rear camera of Oppo A5 Pro has a dual camera setup; the primary camera is 50MP f/1.8 (wide) and the secondary camera is 2MP f/2.4 (depth), and on the front, we have an 8MP f/2.0 (wide) selfie camera. And an LED flashlight.
The Oppo A5 Pro smartphone has a big battery. It has a 5800 mAh battery. There is 45W wired charging support for charging. Reverse wired charging support is also available, along with Bluetooth 5.3 and Wi-Fi connectivity.