| Model Name | OnePlus 13T |
| Launch Date | 24/04/2025 |
| Status | Available |
| Device Type | Smartphone |
| Dimensions | 150.8 x 71.7 x 8.2 mm |
| Weight | 185 gram |
| Thickness | 8.2 mm |
| Bezel Less | Yes |
| Color finish |
Black Gray Pink |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Cores | Octa-core |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Adreno 830 |
| Screen Size | 6.32 inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | LTPO AMOLED |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 460 ppi |
| Aspect Ratio | 19.5:9 ratio |
| Screen-Body-Ratio | 90.6% |
| Notch | Punch-hole |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| IP rating | IP65 |
| Screen Protection | Crystal Shield Glass |
| Total No. of Lenses |
Dual camera setup |
| Main lens | 50 MP, f/1.8 |
| Telephoto lens | 50 MP, f/2.0, |
| Selfie camera | 16MP camera, f/2.4 |
| Flash Light | yes |
| Auto Focus | Yes |
| AI Camera | Yes |
| Rear Recording | 4K 60fps / 30fps |
| Front Recording | 1080P 30fps |
| Camera features | HDR, panorama |
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | No |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.4 Version |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 7 |
| USB | Type-C 2.0 |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Si/C Li-Ion |
| Wired Charging | 80W wired |
| Wireless Charging Wireless Charging (Inductive Charging) uses an electromagnetic field to transfer energy between two objects. This is usually done with a charging station. Energy is sent through an inductive coupling to an electrical device, which can then use that energy to charge batteries or run the device. | N / A |
| Reverse Charging | 5W |
| OS Version | Android 15 |
| UI Version | OxygenOS 15 |
| OS Updates | 4 Years |
| Security patches | 6 Years |
The OnePlus 13T smartphone uses a Qualcomm Snapdragon 8 Elite chipset to provide strong speed; its size is 3nm, and its maximum clock speed is 4.32 GHz. It has Adreno 830 graphics. LPDDR5X is given as the RAM type, and UFS 3.0 is given as the storage type. There is also an option of up to 4/6/8GB of virtual RAM to give the phone extra speed.
The display size of OnePlus 13T is 6.32 inches. This smartphone has an LTPO AMOLED display, which has a maximum display brightness of 1600 nits, a pixel density of 460 ppi, and a refresh rate of 120 Hz. It has a resolution of 1216 x 2640 pixels and supports Dolby Vision and HDR10. IP65 has been provided for protection against water and dust. Crystal Shield Glass has been used to make the phone’s display stronger.
The rear camera of OnePlus 13T has a dual camera setup; the primary camera is 50MP f/1.8 (wide) and the secondary camera is 50MP f/2.0 (telephoto) and the front has a 50MP f/2.4 (wide) selfie camera and an LED flashlight.
The OnePlus 13T smartphone has a big battery. It has a 6360 mAh battery. There is 80W wired charging support for charging. Reverse wired charging support is also available, and Bluetooth 5.4 and Wi-Fi are available.
OnePlus 13T: Its price starts at 3399 yuan, which is around Rs 41399 in Indian price. It is available in three colors: black, gray, and pink. There are three models available of this variant: 16GB+256GB, 12GB+512GB, and the last one, 12GB+1TB.