Rs 13,498
Rs 13,690
| Model Name | IQOO Z10x |
| Launch Date | 11/04/2025 |
| Status | Coming Soon |
| Device Type | Smartphones |
| Launch Price | Rs 14,999 |
| Dimensions | 165.7 x 76.3 x 165.7 x 76.3 x 8.1 mm |
| Weight | 204 grams |
| Thickness | 8.1 mm |
| Bezel Less | Yes |
| Color finish |
Ultramarine Titanium |
| Processor | MediaTek Dimensity 7300 |
| Cores | Octa-core |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Mali-G615 MP2 |
| Screen Size | 6.72-inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | LCD |
| Resolution | 2408 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 393 ppi |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen-Body-Ratio | 86.0% |
| Notch | punch-hole |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| IP rating | IP64 |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Total No. of Lenses | Dual Camera |
| Main lens | 50 MP f/1.8 |
| Telephoto lens | 2 MP f/2.4 |
| Selfie camera | 8 MP f/2.05 |
| Flash Light | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| AI Camera | Yes |
| Rear Recording |
1080p 4K |
| Front Recording | 1080p |
| Camera features | Night, Portrait, Photo, Time-lapse, Pano , Slo-mo, Live Photo, Pro, Video |
| 2G network | No |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | No |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | No |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.4 version |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 6 |
| USB | 2.0 |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Li-ion battery |
| Wired Charging | 44W |
| Wireless Charging Wireless Charging (Inductive Charging) uses an electromagnetic field to transfer energy between two objects. This is usually done with a charging station. Energy is sent through an inductive coupling to an electrical device, which can then use that energy to charge batteries or run the device. | NO |
| Reverse Charging | 7.5W |
| OS Version | Androids 15 |
| UI Version | Color OS 15 |
| OS Updates | 2 years |
| Security patches | 3 Years |
IQOO Z10X: The MediaTek Dimensity 7300 chipset has been used for the speed of the smartphone; its size is 4nm, and its maximum clock speed is 2.5 GHz. It has Mali-G615 MC2 graphics. The RAM type is LPDDR4X, and the storage type is UFS 3.1. An option of up to 8GB of virtual RAM is also given to give additional speed to the phone.
The display size of Z10X is 6.72 inches; it uses IPS LCD, its maximum brightness is 1050 nits, its pixel density is 393 ppi, and its refresh rate is 120 Hz. Its resolution is 1080 x 2408 pixels, and it supports FHD+. IP64 has been given to protect against water and dust. MIL-STD-810H has been used to make the phone’s display strong.
The rear camera of the Z10X has a dual camera setup; the primary camera is 50MP f/1.8 (wide) and the secondary camera is 2MP f/2.4 (depth), and the front has an 8MP selfie camera and LED flashlight.
IQOO Z10X Price: The smartphone has a big battery. It has a 6500 mAh battery. There is 44W wired charging support for charging. Reverse wired charging support is also available, and Bluetooth 5.4 and Wi-Fi are provided.
IQOO Z10X Price: Its starting price is Rs 13,899. It is available in two colors: ultramarine and titanium. There are three models available: 6GB+128GB, 8GB+128GB, and 8GB+256GB.