| Model Name | iQOO 15R |
| Brand | iQOO |
| Launch Date | 24/02/2026 |
| Status | Available |
| Device Type | Smartphone |
| Screen Type | Flat screen |
| Model 1 | 256GB + 12GB RAM |
| Dimensions | 157.6 x 74.4 x 7.9mm |
| Weight | 202 g |
| Thickness | 7.9 mm |
| Bezel Less | Yes |
| Rear body | Glass |
| Processor | Snapdragon 8 Gen 5 |
| Size (CPU) | 3 nm |
| Cores | 8-core (Octa-core CPU) |
| Max clock (CPU) | 3.80 GHz |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Adreno 829 |
| Max clock (GPU) | 1200 MHz |
| Neural processor (NPU) | Yes |
| Screen Size | 6.59 inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | AMOLED |
| Resolution | 1260 x 2750 pixels |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 466 ppi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen-Body-Ratio | 90.72% |
| Notch | Center punch‑hole |
| IP rating | IP69 |
| Instantaneous (TSR) | 480 Hz |
| Total No. of Lenses | Dual camera setup |
| Main lens | 200MP, f/1.9, (Wide) |
| Telephoto lens | 8MP, f/2.2, (Ultra-Wide) |
| Selfie camera | 32MP, f/2.2, (Wide) |
| Flash Light | Yes, LED Flash |
| Auto Focus | Yes |
| AI Camera | Yes |
| Optical zoom | Yes |
| Digital zoom | Yes |
| OIS supports | Yes |
| EIS supports | Yes |
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | USB Type-C |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.4 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 7 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sim Type |
2 Nano-SIM slots Nano-SIM + eSIM (use max 2 at a time) |
| Sensors Sensors are electronic components that detects and responds to some type of input from the physical environment. The specific input could be light, heat, motion, moisture, pressure and location, The output is generally a signal that is converted to use in computing systems, a location sensor, such as a GPS receiver is able to detect current location of your electronic device. | Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, Electronic compass, IR blaster, Gyroscope, IR Blaster |
| Fingerprint | Yes |
| Face Recognition | Yes |
| Screen lock |
PIN, Pattern, Password |
| Battery Capacity | 7600 mAh |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Si/C Li-Ion battery |
| Wired Charging | 100W |
| Reverse Charging | Yes |
| OS Version | Android 16 |
| UI Version | Origin OS 6 |
The iQOO 15R specifications. It has one color Option: Black Models: 256GB + 12GB.
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 chipset has been used in the iQOO 15R smartphone, featuring a 3 nm size and a maximum clock speed of 3.8 GHz. The Adreno 829 is available. LPDDR5X is given as the RAM type, and UFS 4.1 is shown as the storage type. To give extra speed to the phone, the option of virtual RAM up to 12 GB is also given.
Display size of the iQOO 15R 5G is 6.59 inches. It features an AMOLED display with a pixel density of 446 ppi, and a refresh rate of 144 Hz. Its resolution is 1260 x 2750 pixels.
The rear camera of the iQOO 15R 5G has a quaternary camera setup: the primary camera is 200MP, f/1.9 (wide); the secondary camera is 8MP, f/2.2 (ultrawide). On the front, we have a 32MP, f/2.2 (wide) selfie camera. And an LED flashlight.
The iQOO 15R 5G smartphone has a big battery. It has a 7600 mAh Li-Ion battery. There is 100W wired and reverse charging support for charging. Bluetooth 5.4 and Wi-Fi 7 are provided.