| Model Name | A514-54H (UN.370SI.002) |
| Brand | Acer |
| Series | Aspire 5 |
| Launch Date | 23/04/2026 |
| Status | Available |
| Launch Price | Rs 79,999 |
| Usage | Students, Office |
| Launch IN | India |
| Dimensions (WxDxH) | 312.5 x 218.5 x 17.5 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Body material | Plastic with metallic finish |
| Color finish | Silver |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | IPS LCD |
| Resolution | 1920 x 1200 resolution |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Standard Brightness | 250–300 nits |
| Anti glare screen | Yes, ComfyView technology |
| Fliker free display | Yes, TÜV Rheinland Flicker‑Free |
| Low Blue Light certifications | Yes |
| Viewing angle | ~178° Horizontally/vertically |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125H |
| Brand | Intel |
| Max clock (CPU) | 3.6 GHz |
| Over clock (CPU) | up to 4.5 GHz |
| Core | 14 |
| Cache | 18 MB |
| Threads | 18 |
| Neural processor (NPU) | Intel AI Boost |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
| Max clock (GPU) | 2.2 GHz |
| Capacity Battery Capacity is a measure (typically in Amp-hr) of the charge stored by the battery, and is determined by the mass of active material contained in the battery. The battery capacity represents the maximum amount of energy that can be extracted from the battery under certain conditions. | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Memory layout | 1*16 Gigabyte |
| Memory slot | 1 |
| Expandable RAM | No |
| Capacity Battery Capacity is a measure (typically in Amp-hr) of the charge stored by the battery, and is determined by the mass of active material contained in the battery. The battery capacity represents the maximum amount of energy that can be extracted from the battery under certain conditions. | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
| Web-cam | Yes |
| Web-cam Resolution | Full HD (1080p) |
| Speaker | Two stereo speakers |
| HD Audio | Yes |
| In-built Microphone | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11a/b/g/n/ac+ ax |
| Bluetooth Version | 5.1v or above |
| HDMI Ports | Yes |
| USB 3.2 slots | 3 |
| USB Type-C | Yes, 3.2 Gen 1 |
| Microphone Jack | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Ethernet Ports | Yes |
| SD Card Reader | Yes |
| Kensington lock | Yes |
| VGA Port | No |
| Touch-Pad Size | 10.5 cm × 6.5 cm |
| Backlit Keyboard | Yes |
| RGB Keyboard | No |
| Cooling Fan | single-fan cooling system |
| Battery Capacity | 53.8WHrs |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Li-ion |
| Battery Cell | Single‑cell |
| Power Supply | 65 W |
| Face Recognition | No |
| Screen lock | PIN, Password |
| Operating System OS => Every computer system run on a base software called Operating System (OS). Operating System controls all basic operations of the computer (such as smartphone, PDAs, tablet computers and other handheld devices). The Operating System allows the user to install and run third party applications (apps), apps are used to add new functionality to the device. | Windows 11 Home |
| Warranty | One-year |
| Extend Warranty | Yes |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, Power Cable, User Manual |
Acer Aspire 5 14″ A514-54H UN.370SI.002. Its specifications have been revealed, and its starting price is ₹79,999. It is available in one color: Silver. Models: 512GB + 16GB RAM.
Acer Aspire 5 14″ A514-54H UN.370SI.002. The laptop utilizes an Intel Core Ultra 5 25H chipset, featuring a maximum clock speed of 3.6 GHz. When overclocked, it can reach speeds of up to 4.5 GHz. It comes equipped with Intel UHD Graphics. The device features LPDDR5 RAM and NVMe SSD storage.
Acer Aspire 5 14″ The display measures 14 inches. It utilizes an IPS LCD panel with a high-brightness mode ranging from 250 to 300 nits. The refresh rate is 60 Hz. It features a WUXGA resolution of 1920 x 1200 pixels.
Acer Aspire 5. In terms of ports and connectivity, it includes 1 HDMI port, 3 USB 3.2 Gen 1 ports, 1 Type-C port, Ethernet, charging ports, and an SD card reader. A Kensington lock slot is also provided to secure the laptop.