| Model Name | Motorola Edge 60 Stylus |
| Brand | Motorola |
| Launch Date | 10/04/2025 |
| Status | Available |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Price | Rs. 22,999 |
| Model 1 | 8GB + 256GB |
| Dimensions | 162.2 x 74.8 x 8.3 mm |
| Weight | 191 g |
| Thickness | 8.3 mm |
| Bezel Less | Yes |
| Color finish | Pantone Gibraltar sea, Pantone Surf the Web |
| Processor | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 |
| Cores | 8 cores (Octa-core CPU) |
| Max clock (CPU) |
2.4 GHz |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Adreno 710 |
| Max clock (GPU) | 940 MHz |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | P-OLED |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Refresh Rate |
120Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 444 ppi |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen-Body-Ratio | 89.3% |
| Notch |
centered punch-hole |
| Touch Sampling Rate |
300Hz |
| IP rating |
IP68 |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Total No. of Lenses | Dual camera setup |
| Main lens | 50 MP f/1.8 |
| Telephoto lens | 13 MP f/2.2 |
| Selfie camera | 32 MP f/2.2 |
| Flash Light | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| AI Camera | Yes |
| Rear Recording |
4K@30fps 1080p@30/60/120fps |
| Front Recording |
4K@30fps 1080p@30fps |
| Camera features | Auto Tone, Portrait Optimiser, Motion Photo, Night Mode, Slo-mo, Time Lapse |
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | Yes |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.4 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 6E |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Lithium-polymer-ion batteries |
| Wired Charging | 68W wired |
| Wireless Charging Wireless Charging (Inductive Charging) uses an electromagnetic field to transfer energy between two objects. This is usually done with a charging station. Energy is sent through an inductive coupling to an electrical device, which can then use that energy to charge batteries or run the device. | 15W wireless |
| Reverse Charging | No |
| OS Version | Android 15 |
| UI Version |
Hello UI |
| OS Updates | 2 Year |
| Security patches | 3 Year |
Motorola Edge 60 Stylus: Price starts at Rs 21,999. It has three color options: Pantone: Gibraltar Sea, Surf the Web. The model of this variant is 8GB+256GB.
The Qualcomm Snapdragon 7s Generation 2 chipset has been used to give fast speed to the Motorola Edge 60 Stylus smartphone; its size is 4nm, and its maximum clock speed is 2.4 GHz. It has an Adreno 710 GPU. The RAM type is LPDDR4X, and the storage type is UFS 2.2 version. An option of up to 8GB of virtual RAM has also been given to give additional speed to the phone.
The display size of Motorola Edge 60 Stylus is 6.7 inches; It uses a P-OLED display, its peak brightness is 3000 nits, its pixel density is 444 ppi and along with the refresh rate is 120 Hz. Its resolution is 1220 x 2712 pixels and this device supports HDR. IP68 has been given for protection against water and dust. Corning Gorilla Glass 3 has been used to make the phone’s display strong.
The rear camera of the Motorola Edge 60 Stylus has a dual camera setup; the primary camera is 50MP f/1.8 (wide) and the secondary camera is 13MP f/2.2 (ultrawide). On the front, there is a 32MP f/2.2 (wide) selfie camera and an LED flashlight.
The Motorola Edge 60 Stylus smartphone has a big battery. It has a 5000 mAh battery. There is 68W wired charging support for charging. It has 15-watt wireless charging support.