| Model Name | Iphone 16e |
| Launch Date | 19/02/2025 |
| Status | Available |
| Device Type | Smartphones |
| Launch Price | 59,900.00 |
| Dimensions | 5.78 x 2.81 x 0.31 in inches |
| Weight | 167 grams |
| Thickness | 7.8mm |
| Bezel Less | No |
| Color finish | White, Black, |
| Processor | Apple A18 (3 nm) |
| Cores | 4.04 GHz, Hexa Core |
| Graphics (GPU) GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Apple GPU |
| Storage Type | Solid State Drive (SSD) |
| Card Slot Memory | 4 TB |
| Screen Size | 6.1 inches |
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | Super Retina XDR OLED |
| Resolution | 2532 x 1170 pixels |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 460 ppi |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen-Body-Ratio | (~87.1%) |
| Touch Sampling Rate | 240 Hz |
| Screen Protection | Ceramic Shield protection |
| Total No. of Lenses | Single |
| Main lens | 48 MP, f/1.6, 26mm |
| Selfie camera | 12 MP, f/1.9, 23mm |
| Flash Light | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| AI Camera | Yes |
| Rear Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, |
| Front Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps |
| Camera features | Photonic Engine, Smart HDR 5, Night mode, Deep Fusion, Portrait Mode, AI Enhancements,Slow‑motion Slow Motion Video Support, Panorama |
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| EDGE | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | No |
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | 5.3 version |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 802.11 |
| USB | Type-C 2.0 |
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Non-removal Battery |
| Wired Charging | 20Watt |
| Wireless Charging Wireless Charging (Inductive Charging) uses an electromagnetic field to transfer energy between two objects. This is usually done with a charging station. Energy is sent through an inductive coupling to an electrical device, which can then use that energy to charge batteries or run the device. | 7.5watt |
| Reverse Charging | No |
| OS Version | IOS 18,3.1 |
| OS Updates | 5, 6 years |